Hotel Polanów i jego goście / Hotel Polan und seine Gäste (Horst Seemann, 1982)

Postprzez zbroia » N paź 14, 2012 5:48 pm

azraella

zbroia

Obrazki: 1
Podziękował : 7460 razy
Otrzymał podziękowań: 6674 razy
Obrazek

Elżbieta Starostecka … Esther Polan
Hans-Joachim Frank … Peter Samuel
Dagmar Patrasova … Channah Kober
Jacek Recknitz … Simon Pelz
Hans-Otto Reintsch … Alex Schinski
Winfried Glatzeder … Oskar Polan
Ulrich Anschutz … Max Polan
Jaecki Schwarz … Rudolf Polan
Barbara Dittus … Lotte
Iga Cembrzyńska … baronowa Antoinette Ziemlińska
Jerzy Bińczycki … Chaim Pinczewski
Horst Schulze … doktor Strauss
Stanisław Igar-Kubiak … cadyk Roow Radomsker
Jerzy Bończak … rabin Kenig
Kazimierz Wichniarz … rabin Lewkowicz
Edward Wichura … Tauber
Włodzimierz Boruński … rabin Cohen
Szymon Szurmiej … Joe Menasze
Michał Szwejlich … Tykociński
Małgorzata Czerska … Ruzella Szlampacki
Juliusz Berger … Szlampacki
Ryszard Kotys … Paul Hausknecht
Andrzej Mrozek … fryzjer Hromadko
Jan Szurmiej … Joe Menasse Junior
Piotr Pilecki … Martin Silberstein
Henryk Rajfer … Fuchs
Bolesław Abart … doktor Steinitz

Eliasz Kuziemski … Cheffkow
Kalina Jędrusik … Józefina Polan
Leon Niemczyk … Ziemliński
Kazimierz Gawęda … doktor Markowicz
Stefania Staszewska … pani Markowicz
Gołda Tencer … pani Menasze
Kazimierz Ostrowicz … Pedell
Krystyna Wójcik … córka Cohena
Stanisław Koczanowicz … von Weddingen
Zbigniew Lesień … dyrektor Steinitz
Mieczysław Janowski … lokaj
Stanisław Jędrzejewski … nauczyciel muzyki
Feliks Szajnert, Barbara Brylska, Helmut Nadolski

Reżyseria … Horst Seemann
Scenariusz … Jan Koplowitz (na podstawie własnej powieści), Gunther Rucker
Zdjęcia … Peter Brand
Scenografia … Georg Wratsch
Muzyka … Horst Seemann
Kierownictwo produkcji … Jerzy Rutowicz (w Polsce; nie występuje w napisach)

Serial fabularny
Produkcja: NRD
Rok produkcji: 1982
Język: niemiecki
Dane techniczne: Barwny. 3 części x ok. 105 min.

"Hotel Polanów" czeka na uwolnienie
Burzliwe dzieje serialu o Kudowie-Zdroju

Serial telewizyjny "Hotel Polanów i jego goście" to pasjonująca rodzinna saga i opowieść o końcu żydowskiego świata w małej Kudowie na początku XX wieku. Grupa zapaleńców zabiega o to, aby film mógł być znowu pokazany w telewizji.

Trzyodcinkowy serial powstał na początku lat 80. W filmie realizowanym przez ekipę z NRD wystąpiło wielu znakomitych polskich aktorów, m.in. Kalina Jędrusik, Jerzy Bińczycki, Iga Cembrzyńska, Szymon i Jan Szurmiejowie, Elżbieta Starostecka, Leon Niemczyk. Telewizja Polska pokazała "Hotel..." tylko raz, prawie 25 lat temu.

Przemysław Wiszniewski, dziennikarz TV Polonia: - Po 1989 roku prawami do filmów powstałych w NRD podzieliły się trzy niemieckie instytucje. Potem przechodziły one jeszcze kilka razy z rąk do rąk, dlatego dzisiaj trwa spór o to, kto dysponuje prawami do tego tytułu. A bez licencji telewizja nie może pokazać "Hotelu...".

"Hotel Polanów i jego goście" powstał na podstawie autobiograficznej powieści Jana Koplowitza. Akcja obejmuje kilkadziesiąt lat, od początku XX wieku do momentu, kiedy naziści rekwirują majątek żydowskich hotelarzy, a ich samych wysyłają do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Jacek Biernacik, kudowianin: - Wystąpiłem w niedużej roli młodego Żyda. Byłem ucharakteryzowany, przyklejono mi pejsy. To było dla mnie niezwykłe przeżycie. Nie tylko dla mnie, wiele osób wzięło bezpłatne urlopy. Praca przy filmie była ciekawa i dobrze płatna.

Filmowy hotel Austria zagrał monumentalny dom wczasowy Polonia, który stoi przy wejściu do parku zdrojowego. Prawdziwy pensjonat rodziny Pollacków stoi kilkaset metrów dalej.

Na początku XX wieku Kudowa dynamicznie się rozwijała, to był jej złoty okres. Przyjeżdżało tam mnóstwo bogatych ludzi, jako kurort była bardzo popularna wśród zamożnych Żydów z całego świata. - Bywali tu właściciele kopalni diamentów, handlarze nieruchomości z Ameryki, żydowska klasa wyższa. Zostawiali wielkie pieniądze. Ta epoka skończyła się wraz z dojściem Hitlera do władzy - opowiada Wojciech Heliński, szef Stowarzyszenia "Fundus Glacensis", badacz przeszłości Kudowy.

W filmie pokazany został świat niemieckich Żydów reformowanych, którego dzisiaj już nie ma, obrzędów, świąt. Ta tradycja różniła się od codzienności Żydów z Europy Wschodniej - mówi Hila Marcinkowska, redaktor naczelna "Forum Żydów Polskich". - Prawdopodobnie to był pierwszy film pokazany w telewizji po 1968 r., w którym tak mocno był wyeksponowany motyw żydowski.

Od kilku miesięcy Hila Marcinkowska i Przemysław Wiszniewski zabiegają o wyjaśnienie sytuacji prawnej filmu. W archiwach TVP jest jego kopia w polskiej wersji językowej. Jedynie brak licencji uniemożliwia emisję serialu. Zyskali poparcie środowisk żydowskich, w akcję zaangażowali się także mieszkańcy Kudowy.

O pomoc poprosiliśmy także ministrów kultury Polski i Niemiec, na razie nasz apel został bez echa. Żal byłoby, gdyby ta pasjonująca opowieść o dawnej Kudowie na dobre zaległa w archiwach - mówi Wiszniewski.

Hotel Austria zagrał w filmie dom wczasowy Polonia, stojący przy parku zdrojowym. Prawdziwy pensjonat Pollacków stoi kilkaset metrów dalej. - Bywała tu żydowska klasa wyższa - mówi Wojciech Heliński, badacz przeszłości Kudowy

TOMASZ WYSOCKI
GW - Wrocław nr 115, wydanie z dnia 18/05/2009, str. 2

Kalina była gwiazdą, ale nie dla NRD

- Spotkałem gwiazdę na planie filmowym "Hotelu Polanów" - wspomina częstochowianin Ryszard Kasprzyk

Kasprzyk od dawna jest na emeryturze. Urodzony w Sosnowcu, pracował w Bytomiu, Tarnowskich Górach, aż wreszcie losy rzuciły go do Kudowy, gdzie mieszkał, i Dusznik, gdzie pracował w Pol-Mot. Okazuje się, że i w uzdrowisku produkowano części samochodowe: wycieraczki (nawet lotnicze), silniczki itd.

- Chodziłem do pracy przez teren sanatorium w Kudowie - opowiada częstochowianin. - Pewnego dnia spojrzałem na tamtejsze zabudowania i wydało mi się, że jeszcze się nie obudziłem. Wisiały na nich flagi ze swastyką, na poczcie pojawił się szyld "Sparkasse". W pijalni wisiało ogłoszenie, że realizatorzy filmu "Hotel Polanów" poszukują statystów; mile widziani dojrzali mężczyźni, blondyni.

Kasprzyk, dobiegający wówczas pięćdziesiątki, zgłosił się i przebrano go za przedwojennego mieszczucha. Jednak następnego dnia okazało się, że dostanie biedniejsze przebranie. Ma bowiem grać złodzieja okradającego Józefinę Polan z drobiu zakupionego przez nią na wsi. Pojechali pod Kudowę, ruszyły kamery: Kalina Jędrusik odjeżdżała furmanką z zakupionymi kurami. Grupa młodych Niemców wołała do niej "Jude, Jude!".

- Tak się przejąłem jej sytuacją, że zamiast kraść kury, zacząłem wołać do furmana: "Szybciej!, Szybciej!" - śmieje się Kasprzyk. - Oczywiście w filmie mnie w tej scenie nie było, reżyser chyba w ogóle zrezygnował z epizodu kradzieży. Na usprawiedliwienie mam to, że to była piękna kobieta. A te wielkie oczy, głęboki, poruszający głos. I ten piękny biust!

Kiedy ekipa wróciła do Kudowy, Kasprzyk trzymał się blisko aktorki. Był więc świadkiem już niefilmowanej sceny z udziałem jej i reżysera z NRD, Horsta Seemanna. Mężczyzna z wielkim megafonem w ręce podszedł do Kaliny i zapytał: "Wenn Sie Deustsch sprechen?". Kalina milczała, więc reżyser zabrał się i poszedł.

- Aktorka odwróciła się do mnie i powiedziała: "Niech nie myśli, że będę po szwabsku szwargotać!" - wspomina częstochowianin. - Wziąłem to za wyraz jej patriotyzmu, może efekt jakichś okupacyjnych przeżyć. Zdziwiłem się więc głośno, czemu przyjęła rolę w niemieckim filmie. "Ja muszę grać - nieważne, czy księżnę, służącą, czy prostytutkę, byle grać" - odpowiedziała. Przed dwoma laty spotkałem się z Dariuszem Michalskim - autor biografii Kaliny wyjaśnił mi, że był czas, kiedy to tylko ona zarabiała na utrzymanie rodziny, a po śmierci męża w 1978 r. jej sytuacja była jeszcze trudniejsza.

Kasprzyk był na planie kilka dni, aktorkę mógł później oglądać jedynie z daleka. W niemieckim filmie nie miała ona gwiazdorskiego wzięcia. Świadczyła o tym choćby podejrzana przez częstochowianina sytuacja w stołówce. Zagadana z kimś Jędrusik chciała bez kolejki wziąć dla siebie obiad. Odezwały się głosy: Kalina! ze wskazaniem palcem na koniec kolejki.

Rola naszej gwiazdy w trzyodcinkowym serialu "Hotel Polanów i jego goście" była bardzo wysoko oceniona przez widzów i krytykę. Pech jednak chciał, że film od 25 lat nie jest w ogóle pokazywany. Jak się okazuje, w Polsce nie ma licencji na kopię (która oczywiście spoczywa w archiwum TVP). Po 1989 r. prawami do filmów powstałych w NRD podzieliły się trzy niemieckie instytucje. Nie wiadomo, która dysponuje prawami do tytułu.

TADEUSZ PIERSIAK
GW - Częstochowa nr 39, wydanie z dnia 16/02/2012, str. 26

[Źródło: Gazeta Wyborcza]

..
Obrazek

Alkowa słowa: pokaż

File : 842 MB (842 MB), duration: 1:45:37, type: AVI, 1 audio stream(s), quality: 38 %,
Video : 770 MB, 1019 Kbps, 29.970 fps, 320*240 (4:3), DX50 = DivXNetworks Divx v5,
Audio : 72 MB, 96 Kbps, 22050 Hz, 2 channels, 0x55 = Lame MP3, VBR.
Dubbing.
Hasło: zbroiowisko

Obrazek
..

..
Obrazek

File : 870 MB (870 MB), duration: 1:49:07, type: AVI, 1 audio stream(s), quality: 38 %,
Video : 795 MB, 1018 Kbps, 29.970 fps, 320*240 (4:3), DX50 = DivXNetworks Divx v5,
Audio : 74 MB, 96 Kbps, 22050 Hz, 2 channels, 0x55 = Lame MP3, VBR.
Dubbing.

Obrazek
..

..
Obrazek

File : 837 MB (837 MB), duration: 1:44:56, type: AVI, 1 audio stream(s), quality: 38 %,
Video : 765 MB, 1019 Kbps, 29.970 fps, 320*240 (4:3), DX50 = DivXNetworks Divx v5,
Audio : 72 MB, 96 Kbps, 22050 Hz, 2 channels, 0x55 = Lame MP3, VBR.
Dubbing.

Obrazek
..

Jakość pozostawia bardzo, bardzo wiele do życzenia, podejrzewam rip z VHS-u nagranego domowymi środkami podczas jedynej emisji filmu w TV, ale... no właśnie: nie ma innej wersji i na dokładkę Kalina Jędrusik.
wasza zbroia

..

Za ten post autor zbroia otrzymał podziękowania - 10:
Adante, jacula, Jurunia, kotio, nanat, plosky13, sirgreg, terrorist, Tonder, wiech100

Powrót do seriale